(L-R): Angela Bassett attends The Broad Museum celebration for the opening of Soul Of A Nation: Art in the Age of Black Power 1963-1983 Art Exhibition on March 22, 2019 in Los Angeles, California. DeWanda Wise attends CBS All Access new series ‘The Twilight Zone’ premiere on March 26, 2019 in Hollywood, California.
Photo: Randy Shropshire (Getty Images for The Broad Museum), Emma McIntyre (Getty Images)

The historic New York neighborhood known as Tribeca is gearing up for the 18th edition of its annual popular film festival. In addition to showcasing their hard-earned work to eager audiences, filmmakers are also excited about competing for coveted awards and honors.

Of course, we need a team of jurors to make that decision, and now the cat’s out of the bag— we have a list of jury members who’ll be responsible for selecting the winners of the winners within the film and immersive competition sections.

Per the official press release via Tribeca:

For Tribeca’s 18th edition, more than 51 industry leaders were selected to honor feature length and short film categories, comprised of narratives and documentary films, as well as Storyscapes, the juried section of the Virtual Arcade, presented by AT&T. The jurors will also present the Tribeca X Award, celebrating excellence in branded storytelling at the intersection of advertising and entertainment. For the first time this year, Tribeca X will expand to four categories: best feature film, short film, episodic, and VR.

Since we’re about that blackity black life at The Root, we have to give a special shout-out to 2019 jury members: Angela Bassett (Black Panther, 9-1-1), DeWanda Wise (She’s Gotta Have It, The Twilight Zone), Cory Hardrict (The Oath, The Outpost), Gbenga Akinnagbe (The Wire, To Kill A Mockingbird on Broadway), Phoebe Robinson (2 Dope Queens), Agunda Okeyo (Sisters of Comedy), and Director of Corporate Innovation at New York City’s RLab, Adaora Udoji.

Advertisement

Below is the complete list of jurors selected in each category:

2019 U.S. Narrative Feature Competition: Jonathan Ames, Cory Hardrict, Dana Harris, Jenny Lumet

2019 International Narrative Feature Competition: Angela Bassett, Famke Janssen, Baltasar Kormákur, Rebecca Miller, Steve Zaillian

Advertisement

2019 Documentary Feature Competition: Drake Doremus, Robert Greene, Julie Goldman, Andrew LaVallee, Cheryl McDonough

2019 Best New Narrative Director Competition: Stephen Kay, Bill Keith, Justin Long, Piper Perabo, Mélita Toscan du Plantier

Best New Documentary Director Competition: Gbenga Akinnagbe, David Cross, Orlando von Einsiedel, Kathrine Narducci, Tig Notaro

Advertisement

2019 Narrative Short Competition: Maureen Dowd, Topher Grace, Rosalind Lichter, Hamish Linklater, Lily Rabe, Phoebe Robinson, Jeff Scher

2019 Short Documentary and Student Visionary Competitions: Dr. Kevin Cahill, David Krumholtz, Kathy Najimy, Sheila Nevins, Agunda Okeyo, Aaron Rodgers, Buster Scher

Storyscapes Competition: Lisa Osborne, Paul Smalera, Adaora Udoji

2019 Nora Ephron Award: Debra Messing, Chloë Sevigny, DeWanda Wise

Tribeca X Award: Nabil Elderkin, Kim Gehrig, Jason Kreher, Roy Lotan, Kinjil Mathur, John Osborn, Patrick Milling-Smith

Advertisement

“At 18 we’re proud of our lineup of talented and diverse filmmakers and welcome our extraordinary jury,” Jane Rosenthal, co-founder and CEO of the Tribeca Film Festiva, said via press release.

The 18th Annual Tribeca Film Festival will take place April 24 - May 5, 2019.